Proč by se měla vzduchotechnika občas vyčistit

Proč by se měla vzduchotechnika občas vyčistit

Dub 09, 2022 / By : / Category : Produkty

Nejhorší situace v životě nastávají zejména tehdy, nemáte-li o něčem k dispozici dostatek informací. Pokud se jedná o banální situace, o nic nejde, ale jsou-li v sázce lidské životy a váš majetek, zde byste už měli zpozornět. K jedné z nich patří i provozování klimatizace.

Nejhorší je nedostatečná informovanost

„Co se na klimatizaci může porouchat, a co nás ohrožuje?“, napadne vás podobná myšlenka, vždyť je ve hře jen kompresor a potrubí, a pokud kompresor selže, jednoduše se odpojí od sítě. Soustava potrubí je jen „hromada plechu“, a zvláště pak ve stoupačkách v panelovém domě, s nimiž prakticky nepřijdete vůbec do styku.

provoz klimatizace

No a právě ta hromada plechu vám může navodit katastrofální situaci. Uvnitř vzduchotechniky se totiž usazuje prach a spolu s ním i další drobné částice, většinou organického původu. Mastný prach pak pokryje většinu vnitřní části potrubí, a jakmile je vrstva souvislá a dostatečně kompaktní, stačí jen vhodný spouštěcí mechanismus, který mastný prach zapálí. Požár ve stoupačce v paneláku se pak může velmi rychle rozšířit dál, někdy může prachová vrstva explodovat a být příčinou požáru více bytů v jednom bytovém domě.

klimatizace v domě

Pokud máte doma práškový hasicí přístroj, kterým lze hasit i zařízení pod elektrickým napětím, a v případě ohně ihned zasáhnete, je velká šance, že se vám podaří plameny uhasit, ale každý z nás není hasič, a než doběhnete pro hasicí přístroj (pokud jej vůbec doma v bytě máte), mohou být v plamenech záclony, závěsy, nábytek, a na to už jeden přístroj nestačí. Přivolaní hasiči mohou sice požár uhasit během krátké doby, ale mezitím přijdete o bytové zařízení a škoda se vyšplhá třeba na půl milionu korun.

Těmto situacím je výhodnější včas předcházet a nechat vzduchotechniku revidovat a zbavit nečistot. Čištění vzduchotechniky je tou nejlepší prevencí a čisté potrubí pak nikdy nemůže vzplanout a nepříjemně vás překvapit.