Pokojové rostliny i u Vás doma

Pokojové rostliny i u Vás doma

Dub 29, 2023 / By : / Category : Domov

Ať už si zařizujete nový dům, uvažujete o renovaci, nebo chcete jen drobnou změnu, důležitým prvkem interiéru byly, jsou a budou pokojové rostliny. Připravili jsme si pro vás přehled jejich největších kladů a záporů.

ibišek v bytě
Výhody

Čistí vzduch tím, že mění oxid uhličitý na kyslík, který je pro naše tělo blahodárný a nesmírně důležitý. Pokud si domů umístíte zelenou dekoraci, odměnou vám bude snížení stresu a zlepšení psychiky, zejména v zimě.  Rostliny také zbavují prostředí toxinů. Rozšířeným mýtem je, že rostliny nepatří do ložnice, protože v noci proměňují kyslík zpět na oxid uhličitý. To je sice pravda, ale umístění několika rostlin k vaší posteli rozhodně nevytvoří neobyvatelné prostředí.

Některé druhy rostlin fungují jako přírodní odpuzovač hmyzu. Aromatické bylinky jako například máta, šalvěj, nebo bazalka odpuzují mouchy a komáry a sušená levandule skvěle poslouží k odstranění molů ze šatníku.
Můžete si vypěstovat vlastní ovoce a bylinky. Již zmíněná máta, nebo šalvěj, také meduňka nebo bazalka skvěle poslouží k dochucení jídla a ještě vám příjemně provoní domov. Také existují zakrslé formy ovocných stromů a keřů, například pokojové jahody, nebo zakrslý citrónovník.

Navrátíte se k přírodě a zútulníte si domov. Zelená je navíc uklidňující barva a do celého domu vyzařuje zdravou energii. Spolu s příjemným aromatem zlepší prostředí vašeho domova a vy budete moci lépe relaxovat a trávit čas se svými blízkými.

jemná rostlina na okně
Nevýhody

Rostliny vyžadují péči v podobě zalévání a přesazování. Zároveň pro ně musíte najít to správné místo, některé rostliny jsou světlomilné, jiné přežijí pouze ve stínu, některé nesnesou sucho a jiné zase kvetou pouze ve vlhkém prostředí. Pokud často cestujete, nebo jste hodně pracovně vytížení, asi pro vás nebude žádoucí přidávat si další starosti s péčí o kytky. Existují ale i rostlinky, o které se téměř starat nemusíte, například sukulenty, nebo kaktusy. Pořiďte si tedy květinu, která nevyžaduje tolik péče, ale můžete se těšit z její přítomnosti.

Pokud máte alergii na kvetoucí rostliny, asi nebude vhodné, zařizovat si s nimi byt. Ale nezoufejte, i pro vás existují alternativy v podobě nekvetoucích rostlin, které nevyvolávají žádné alergické reakce. Skvělou volbou je například blahovičník, který zároveň pročistí dýchací cesty.