Nadvláda Wall Street nad problémovými evropskými bankami

Nadvláda Wall Street nad problémovými evropskými bankami

Srp 05, 2018 / By : / Category : Business


Příjmy pěti největších amerických bank dosahovaly v prvním čtvrtletí letošního roku 62 % příjmů desítky nejvýznamnějších investičních bank na světě. Informovala o tom průmyslová analytická společnost CRISIL Coalition. Naproti tomu 7 zbývajících evropských bank představovalo jen 38 %. Již v roce 2014 byl tento poměr 56 % ku 44 %, jak ukázaly příslušné údaje, přičemž meziroční rozdíly se od roku 2012 každým rokem nadále zvětšují. Před rokem 2012 byly do žebříčku 12 nejvýznamnějších společností v rámci průzkumu zařazeny i některé jiné firmy.
frankfurt am main německo.jpg
Bank of America Merrill Lynch, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan profitovaly z živého obchodování s americkými akciemi, přičemž hodnota akcií v prvním čtvrtletí loňského roku vzrostla o 28 %. Tento obchodní boom, vyvolaný růstem amerických sazeb a globálním hospodářským růstem, který přiměl investory k úpravě portfolia, přivedl firmy, včetně společnosti Morgan Stanley, k rekordním ziskům za první čtvrtletí. Mezitím se bývalé těžké váhy mezi investičními bankami v Evropě snaží nalézt udržitelný a výnosný obchodní model a současně snižovat náklady způsobené chybami během a po finanční krizi z roku 2008. Deutsche Bank ustupuje od svých ambicí v maloobchodním bankovnictví a správě aktiv po celém světě poté, co několikaměsíční bouřlivé období vedlo k odchodu jejího generálního ředitele. Mezitím velké britské banky, včetně Barclays a Royal Bank of Scotland, právě ukončily zdlouhavé restrukturalizace a stále čelí soudním sporům v důsledku pochybení během krize.
ukazatele v NY.jpg
Ne všem obchodním společnostem se v prvním čtvrtletí vedlo dobře, uvedla agentura Coalition, přičemž produkty s pevným výnosem pokračují ve svém propadu. Výnosy z produktů úrokových sazeb, spojené se zeměmi skupiny G10, klesly na svou nejnižší úroveň za více než pět let. Slabé výsledky byly zaznamenány na všech hlavních trzích kromě japonského jenu.

Ohodnoťte příspěvek