Jak praktikovat meditaci

Jak praktikovat meditaci

Dub 29, 2023 / By : / Category : Hobby

·         Vyčleníme si vhodnou denní dobu, kdy nás nikdo neruší, a také místo, kde budeme jen sami se svými vlastními myšlenkami.

·         Vypneme mobilní telefon, anebo jej alespoň ztišíme, aby nás neobtěžoval. Ideální je odložit jej mimo místnost, kde se právě nacházíme. Stejně tak bychom neměli meditovat v hlučném prostředí, v blízkosti televize, reproduktorů a hi-fi soustavy a výpočetní techniky. Některým lidem dokonce vadí i torzní pole vyzařované z běžících elektrospotřebičů, např. pekárna chleba, myčka nádobí apod.
socha buddhy

·         Oblékneme vhodný oděv, takový, aby nám nebylo chladno ani příliš velké horko, a měl by být volný. Odložíme šperky, zujeme obuv a svlékneme ponožky.

·         Posadíme se na měkkou podložku, buď na postel nebo na karimatku, měkký koberec, či sedací soupravu. Posed by měl být vzpřímený, nehrbíme se, ale zároveň nesmí tato poloha vyvolávat napětí a křeč.

·         Hlava, šíje, páteř a ramena by měly být v jedné rovině, nohy můžeme zkřížit do tureckého sedu, nebo je ponechat volně, případně skrčit v kolenou. Kvůli lepšímu proudění energie a uzavření „čakrálního systému“ doporučují zkušení praktici uchopit při meditaci rukama bosá chodidla v tureckém sedu, anebo jednu ruku položit do klína – do rozkroku. Cílem je takto propojit základní čakru, která se nachází na kostrči (v blízkosti genitálií) a na chodidlech s vyšší čakrou v blízkosti hrudníku, ramen a šíje.
svíčky v kostele

·         Někteří lidé se soustředí na svůj dech, ale to je chyba, vhodnější je představit si sebe sama v nějakém příjemném prostředí, které nás kdysi naplnilo hezkými pocity – v bazénu, v přírodě, v posteli, zkrátka kdekoli. Všechny negativní myšlenky postupně odhazujeme, můžeme si představit odpadkový koš, kam postupně nenávratně mizí.

·         Někteří preferují v průběhu meditace hudební doprovod, jiným lidem vyhovuje být úplně v tichosti, což je mnohdy lepším řešením. Tato cvičení bychom měli provádět každý den, na tuto činnost si vymezíme alespoň 20 minut volného času.