Boj o kvalifikované a pracovité zaměstnance pokračuje

Boj o kvalifikované a pracovité zaměstnance pokračuje

Dub 29, 2023 / By : / Category : Business

Pokud jste zaměstnavatel, tak víte, jak těžké je sehnat a udržet si skutečně dobrého pracovníka, který bude mít nejen dostatečnou kvalifikaci, ale bude pro vás chtít pracovat a bude pro vás pracovat poctivě.
 
Pokud jste zaměstnancem, tak zajisté víte, jak těžké je přesvědčit zaměstnavatele, že jste pracovití, kvalifikovaní a svou práci budete vykonávat dobře. Vaši výkonnost si totiž zaměstnavatel může vyzkoušet jen tak, že vás přijme. Ale když už jste zaměstnaní, tak letos vás možná čeká milé překvapení. Devět z deseti českých firem totiž bude letos zvyšovat platy.
plná peněženka

Negativní situace na trhu práce podle zaměstnavatelů

Poradenská společnost KPMG provedlo průzkum s 266 podnikateli, finančními řediteli a generálními řediteli ohledně současného a budoucího stavu českého trhu z jejich pohledu.
 
Manažeři českých firem se nedívají na rok 2018 zrovna pozitivně.
·         Celých 44 procent dotázaných neočekává, že se situace na českém trhu práce změní.
·         Pouze 29 procent respondentů zatím věří, že se situace zlepší.
·         Každý čtvrtý manažer si ovšem myslí, že se situace ještě zhorší.
podnikatel s grafem

S konkurencí lze bojovat jen kvalitní pracovní sílou

Dvě třetiny manažerů považují za největší problém současnosti nekvalifikované pracovní síly. Kvalifikace, odbornost a pracovitost jsou totiž jediné aspekty, kterým se firmy mohou vyrovnat tuzemské i zahraniční konkurenci. Právě kvalifikovanost ovšem dnes zaměstnancům chybí.
 
Celých devět manažerů z deseti vyjádřilo, že nejvýznamnější oblast, které se firmy v posledních třech letech zabývají, je právě nábor a udržení kvalifikovaných zaměstnanců. Aby byla motivace zaměstnanců lepší, a to jak těch stávajících, tak i těch nových, devět z deseti firem zvažuje v letošním roce nárůst mezd. Ve většině případů se bude jednat o navýšení až o 5 procent, ale 35 procent zaměstnavatelů přemýšlí o zvýšení mezd až o 10 procent.
 
Tento krok zajisté povede k vyšší motivaci a výkonnost zaměstnanců. Na druhou stranu se tím zajisté zvýší požadavky jak na stávající, tak na nové zaměstnance. Potenciálních zaměstnanců na druhou stranu bude alespoň možná o trochu více. Jak přesně bude probíhat situace na trhu práce se říci nedá, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti není jisté, že zaměstnavatelům nárůst mezd pomůže.