Technický rozvoj nikdo nezastaví

Technický rozvoj nikdo nezastaví

Říj 10, 2021 / By : / Category : Produkty


Je až pozoruhodné, jak je vývoj lidstva neúměrný a v průběhu času neuvěřitelně akceleroval. Však pokud vezmete v potaz, že za desítky tisíc let svého vývoje a pomalého rozšiřování dokázal člověk stěží rozdělat oheň, tak se posledních 3000 let zdá jako naprostý zázrak. Za tu dobu ušel technologický vývoj obrovským skokem. Proti tomu jsou ona dlouhá tisíciletí naprosto zanedbatelná. V průběhu tohoto vývoje došlo k obrovským technologickým pokrokům převážně díky několika málo přelomových vynálezů.

žárovka


Tyto vynálezy a objevy se ve své době mohly zdát naprosto zanedbatelné, ale z dlouhodobého hlediska měly neuvěřitelný dopad. Mnoho různých institucí a vlád se v naší historii pokusilo omezit technologický rozkvět lidstva, aby měli obyvatelstvo lépe pod kontrolou. Nikomu se to ovšem nepodařilo, a i proto dnes máme elektřinu prakticky všude, létáme na měsíc atd.

laboratoř

Temné stránky technologického pokroku

Je nutné si uvědomit cenu, kterou jsme leckdy za technologický pokrok zaplatili. I zmíněné lety do vesmíru, které nám přinesly mimo jiné třeba mikrovlnou troubu a jiné technologie, mají své počátky v průběhu první a druhé světové války. A i dnešní nejnovější technologie přinášejí mnoho rizik. Stačí se kouknout na naší stále větší závislost na počítačových technologiích, které lze ale relativně snadno vyřadit z provozu a napáchat tak neuvěřitelné škody. Stačí se jen kouknout na seznam institucí, které počítačové sítě využívají:


·         Školy všech stupňů

·         Integrovaný záchranný systém

·         Vláda

·         Policie

·         Většina velkých firem

·         A mnoho dalších

továrna


Jakkoliv se zdá možnost například ohrožení internetu vzdálená, tak je rozhodně přítomna. Je tedy neustále třeba pamatovat na to, že technologie spolu přináší závazky a zodpovědnost. Jedině pokud budeme toto respektovat, tak převáží jejich přínosy nad jejich zápory.