Proč dát přednost kompaktním zářivkám

Proč dát přednost kompaktním zářivkám

Zář 17, 2019 / By : / Category : Hobby

Někteří citliví lidé dokážou vnímat jevy, které většina z nás nedokáže zaznamenat. Jedním z nich je i citlivost na umělé osvětlení, resp. jeho barvu, vlastnosti a energetické působení. Mohou také zaznamenat rozdíl mezi umělým světlem z LED diodového zdroje a světlem vyzařovaným z luminoforu kompaktních zářivek lightpark.cz. Říká se, že moderní zářivkové a výbojkové osvětlení je příjemnější na oči a na celkové vnímání osvětlené reality. Možná je to způsobeno samotnou technologií, o příčinách tohoto jevu se zatím můžeme pouze dohadovat, nicméně pojďme se blíže seznámit s tím, proč jsou dnes opět kompaktní zářivky v kurzu:

kompaktní zářivka

Elektronický předřadník – první prototypy zářivkových trubic vznikaly před mnoha desítkami let a jedním ze základních komponentů byly předřadníky. Ty byly původně tzv. indukční, pracovaly pouze s frekvencí průchodu elektrického proudu rozvodnou sítí. Tento jev však způsoboval nepříjemné blikání (50 kmitů za sekundu) a únavu zraku po delší době pod umělým osvětlením. Současné předřadníky jsou řízené elektronikou a k blikání sice dochází, ale na mnohem vyšší frekvenci, která neunavuje a lidský zrak ji v podstatě nezaznamená.
Barva světla (teplota chromatičnosti) – barevný rozsah starých zářivek i prvních „úsporek“ byl velmi omezený, světlo bylo příliš ostré a intenzivní, čehož si byli dobře vědomi zejména děti ve školách a lidé na pracovištích, kde se mnoho hodin svítilo zejména v zimě. Současné technické možnosti přináší velký výběr rozsahu barevného podání a tak lze volit podle potřeby bílé denní světlo buď chladné (až 6500 K) anebo teplé kolem 3000 K. Studené odstíny jsou vhodné spíše pro práci ke zvýšení pozornosti a bdělosti, teplé naopak uklidňují a navozují relaxační atmosféru.

lampička se zářivkou

Efektivita a životnost – ve srovnání s vláknovými žárovkami jsou mnohem výkonnější, dokážou na světlo přeměnit až 80 procent elektrické energie, měrný výkon je přibližně 70 lumen na Watt. Životnost u moderních zdrojů běžně překračuje 10 tisíc hodin, při běžném provozu v domácnosti mohou svítit řádově od pěti do deseti let.