Moderní způsob osvětlení – LED diodové žárovky

Moderní způsob osvětlení – LED diodové žárovky

Úno 22, 2019 / By : / Category : Produkty


Kolik světla můžeme očekávat


Světelný tok je tím podstatným ukazatelem, který nás bude zajímat. U žárovek s wolframovým vláknem máme přibližnou svítivost zafixovánu z mnohaletých zkušeností a tam skutečně stačilo znát jen typ svítidla, kde byly instalovány. Pro lampičky v ložnicích a intimní osvětlení stačilo 25 W, do svítidel na chodbách 40 W, pro centrální světla v pokojích běžně postačila jedna 60 Wattová a pro větší plochy a pracoviště pak 75 nebo 100 W. Spotřeba elektrického proudu byla však enormní, ovšem ceny za elektřinu byly také na jiné úrovni.
kulatá žárovka


Právě v souvislosti s vývojem cen energií na burzách lze očekávat i v dalších letech spíše vzestup. Není to sice stoprocentní informace, ale mnozí ekonomové dokonce radí cenové rozpětí na několik let zafixovat. Zda je to výhodné, či ne, ukáže čas, i když nutno podotknout, že současné platby (rok 2019) přibližně odpovídají těm z roku 2012.


U LED diodových žárovek se však pohybujeme na odlišné bázi. Jsou to především zdroje výkonné, které pro vytvoření požadované svítivosti spotřebují jen zlomek energie ve srovnání s vláknovými žárovkami. Tam bychom se měli také orientovat podle Lumenů, nikoli podle příkonu ve Wattech, neboť příkon je údaj značně zkreslující. Existují převodní tabulky pro doporučený osvit a ty můžeme brát jako směrodatné, lišit se totiž mohou mezi sebou i dvě LED žárovky o stejném příkonu.
dřevěný strop


Barva světla


Nejčastějším typem světelných zdrojů jsou ty, které emitují bílé světlo. Záleží však na jeho odstínu. Ten může být buď chladnější, nebo teplejší. Teplé bílé světlo bylo typické pro vláknové žárovky a setkáváme se s ním denně na ulicích u sodíkových výbojek veřejného osvětlení. Naopak chladnější barvy, s lehkým nádechem do modré barvy, napodobují více denní přirozené světlo slunečních paprsků v době kolem poledne a navozují tím pádem bdělost a aktivitu. Hodí se proto především na pracoviště, do kanceláří a do světel lampiček psacích stolů.